Některá rčení máme tak zažitá, že jim věříme tak nějak automaticky. Ani se nezamýšlíme nad tím, jak asi vznikla a jestli je na nich něco pravdy. Tak třeba taková, co se týkají našich psích kamarádů. Opravdu se starý pejsek nemůže už nic nového naučit? Opravdu psím blechám lidé nechutnají? A proč se říká, že je něco studené „jako psí čumák“?
To jsou blechy psí, ty na lidi nejdou…
Tak to je dost rozšířená pověra. Vzpomeňme památnou větu z naší filmové klasiky „To jsou blechy psí, ty na lidi nejdou …“ Když tomu uvěříme, můžeme řešit nejen to, jak se zbavit blech v psím kožichu, ale i to, jak se zbavit blech doma. Ale ony ty blechy, co se uvelebí na těle našeho pejska většinou psí ani nejsou. Častěji se jedná o blechy kočičí (Ctenocephalides felis). Psí blecha (Ctenocephalides canis) je totiž dost vzácná. Každé bleše je ovšem lépe v kožíšku našich zvířecích kamarádů než u nás. K nám se uchylují obvykle jen v případě, že jich je na zvířátku moc a mají tudíž málo potravy a životního prostoru.
Pes vidí černobíle
Tak to je jeden z nejrozšířenějších mýtů. Podle odborníků je tomu jinak. Psi vidí barevně, ovšem rozeznávají jiné barevné spektrum než my. Mají tzv. dichromatický zrak (mají jen dva oční čípky). Podobně vidí lidé, kteří jsou barvoslepí, proto asi tato pověra vznikla. Není to tak, že by viděli jen černou a bílou. Psi vnímají dvě barevné skupiny, ale nerozlišují již v rámci nich jednotlivé barvy a odstíny barev. To umíme my nebo také primáti (máme tři oční čípky). Hafani ale zase mnohem lépe vidí obrysy!
Pes je zdravý, jen když má nos studený a vlhký
To je tvrzení, které se opírá o starý biblický příběh. V něm pes ucpal svým čumákem díru v Noemově arše. Na památku této velké pomoci pak pes dostal od Boha vlhký studený nos. A zdravý pes hrdina měl od pradávna toto „znamení“. Jen takové psy si vybírali lovci již v dávných dobách. Psí čenich je hodně citlivý na okolní teplotu a vlhkost. Když má náš pejsek horký čenich, nemusí být nutně nemocný. Raději mu ale změříme teplotu (v konečníku) a poradíme se s veterinářem!
Starého psa novým kouskům nenaučíš
Tak to také nemusí být vždy pravidlem. I v pozdějším věku se pejsek může mnohému naučit. Anebo se nějaký ten zlozvyk odnaučit. Páníčkové se ovšem nesmí schovávat za staré „pravdy“ a vyměnit pohodlnost za trpělivou péči. I naši mazlíčci senioři si rádi hrají a učí se při tom!