Klasickou hypotéku asi není zapotřebí nějak zdlouhavě představovat, určité povědomí o tomto úvěrovém produktu máme všichni. I když je v současné době na trhu přebytek likvidity a banky doslova bojují o každého nového klienta, kterému by mohly tento „výhodný“ hypoteční úvěr nabídnout, přesto každým rokem přibývá počet zamítnutých žádostí. Může za to primárně novela zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2020, která přesně stanovuje podmínky, z kterých může být úvěr bankou schválen. Za neochotou bank je tak zapotřebí hledat spíše složitou legislativu, než neochotu půjčovat.
No a pak je tu bonita žadatele, která je pro banku jakýmsi ukazatel, zda je žadatel schopen své závazky případně splácet. A zde může nastat kámen úrazu, jelikož bonitu žadatele ovlivňuje celá řada faktorů. Pokud i vy nakonec odejdete z banky s nepořízenou, je ideální čas poohlédnout se jinde.
- Půjčka snadno schválená i online
I když jsou banky v mnohých ohledech velmi moderní a dokázaly se velmi rychle přizpůsobit celosvětové pandemie, za některými službami ještě stále musíte na pobočku. Tou jednou z nich je právě podání žádosti o úvěr. Nebankovní společnosti jsou ale v tomto případě o krok napřed a veškeré záležitosti spojené s vyřízením úvěru je možné vyřídit i online formou. Pomocí online formuláře vyplníte údaje, navolíte podmínky a pak už jen čekáte na verdikt ze strany společnosti.
- I s negativním záznamem v registru dlužníků
Žadatelé se záznamem v registru dlužníků jsou pro banky trnem v oku. Nebankovní společnosti však do registru vůbec nenahlíží nebo neberou negativní záznam jako důvod k zamítnutí žádosti o úvěr. Toho je důkazem i nebankovní hypotéka bez registru. Tato benevolentnost je ale do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou, než je tomu v bance. Pro mnohé žadatele s prohřeškem z minulosti však mnohdy jediný způsob, jak si splnit sen o vlastním bydlení.